Passiivin perfekti

Infinitiivi Myönteinen Kielteinen
Verbityyppi 1 asua on asuttu ei ole asuttu
nukkua on nukuttu ei ole nukuttu
antaa on annettu ei ole annettu
ostaa on ostettu ei ole ostettu
Verbityyppi 2 myy on myyty ei ole myyty
juoda on juotu ei ole juotu
Verbityyppi 3 olla on oltu ei ole oltu
kävel on kävelty ei ole kävelty
Verbityyppi 4 vastata on vastattu ei ole vastattu
määrätä on määrätty ei ole määrätty
Verbityyppi 5 valita on valittu ei ole valittu
häiritä on häiritty ei ole häiritty
-ttu / -tty, -tu / -ty

- Matkalaukut on kannettu taksiin.
- Asiantuntijalta on pyydetty neuvoa.
- Onko ohjelma jo laadittu?

- Esitystä ei ole kannatettu.
- Eikö postia ole vielä haettu?
- Tuloksia ei ole vielä arvioitu.

Passiivin pluskvamperfekti

oli asuttu ei ollut asuttu oli nukuttu ei ollut nukuttu
oli annettu ei ollut annettu oli ostettu ei ollut ostettu
oli myyty ei ollut myyty oli juotu ei ollut juotu
oli oltu ei ollut oltu oli kävelty ei ollut kävelty
oli vastattu ei ollut vastattu oli määrätty ei ollut määrätty
oli valittu ei ollut valittu oli häiritty ei ollut häiritty
-ttu / -tty, -tu / -ty

- Minut oli esitelty vieraille.
- Tavarat oli kuljetettu asemalle.
- Rangaistus oli kärsitty.

- Ketään ei ollut kuunneltu.
- Asiasta ei ollut vielä keskusteltu.
- Tapahtumia ei ollut unohdettu
- Koruja ei ollut vielä löydetty.

OBJEKTISTA

Passiiviverbin kanssa ei voi käyttää n-akkusatiivia. Aktiivilauseen n-akkusatiivi muuttuu passiivilauseessa päätteettömäksi, ellei ole syytä käyttää partitiivia.

Aktiivi, myönteinen:
He ovat jo maalanneet talon.
He ovat jo maalanneet talot.

Passiivi, myönteinen:
Talo on jo maalattu.
Talot on jo maalattu.

Aktiivi, kielteinen:
He eivät ole vielä maalanneet taloa.
He eivät ole vielä maalanneet taloja.

Passiivi, kielteinen:
Taloa ei ole vielä maalattu.
Taloja ei ole vielä maalattu.

Aktiivi; prosessi:
He ovat maalanneet taloa monta päivää.
He ovat maalanneet taloja monta päivää.

Passiivi; prosessi:
Taloa on maalattu monta päivää.
Taloja on maalattu monta päivää.

Aktiivi; ns. partitiiviverbi:
He ovat kysyneet tätä taloa.
He ovat kysyneet näitä taloja.

Passiivi; ns. partitiiviverbi:
Tätä taloa on kysytty.
Näitä taloja on kysytty.

 

Harjoitukset: Harjoitus 1
Harjoitus 2
Harjoitus 3
Harjoitus 4